Tirsdag, 16. august 2016 - 7:50 - af AOP
Kold bearnaise-salat
Denne lækre bearnaisesalat med tyndstegsfilet er god som både fyldigt tilbehør og et måltid i sig selv!

Mange forbinder salat med grønne salatblade tilsat lidt tomat og agurk – ikke noget, der hverken stiller den store sult eller vækker den store appetit. Men salater kan ud over sæsonens allerbedste grøntsager også indeholde både gryn og kød, og er du ikke voldsomt sulten, kan salaten udgøre et måltid i sig selv.
Prøv bare opskrifterne på de dejlige og mættende sensommersalater, som du finder i Ude og Hjemme nr. 33, der udkommer onsdag den 17. august 2016.
Her får du én af opskrifterne fra bladet:
Kold bearnaisesalat
En dejlig, fyldig salat med både kød og kartofler i en dressing med fin estragonsmag. Mange især mænd synes, at der er for lidt ”gods” i salater – men denne vil de kunne lide.
Ingredienser:
500-600 g tyndstegsfilet
Salt og peber
1 stort rødløg
800 g kogte, kolde små kartofler
Frisk estragon
Bearnaisedressing
1 skalotteløg
25 g smør
2 tsk. hvidvinseddike
1 spsk. tørret estragon
1½ dl mayonnaise
Lidt citronsaft
Frisk estragon
Salt og peber
Prøv også: Kyllingesalat med æg og bacon
Fremgangsmåde:
Tænd ovnen på 180°. Gnid kødet med salt og peber. Læg det i et ovnfast fad og steg det i ovnen i 25-30 min. Lad det hvile i 15 min. ved stuetemperatur.
Bearnaisedressing: Pil og hak skalotteløget fint. Kom det i en gryde med smør, hvidvinseddike og tørret estragon. Lad blandingen småsimre i 5 min., uden at ingredienserne tager farve. Lad det hele køle af i gryden. Rør mayonnaise med den kolde løgblanding og smag dressingen til med citronsaft, hakket frisk estragon, salt og peber.
Pil rødløget og hak det fint. Vend løg og kartofler i bearnaisedressingen, anret salaten med skiver af stegen og pynt med frisk estragon.
Velbekomme!
Få flere opskrifter på fyldige sommersalater i Ude og Hjemme, der er på gaden onsdag den 17. august 2016.
Lækre sandwich til madpakken:
Lækre sandwich til madpakken


Asiatisk sandwich
Lav en lækker sandwich med krebsehaler og sweet chili-mayonnaise - se opskriften her


Sandwich med gravad laks
Laks er super sundt og smager fantastisk i en sandwich - prøv denne gode variant. Se opskriften her


Sandwich med mozzarella, tomat og basilikum
God inspiration til madpakken - denne sandwich er rigtig god og med hjemmelavet oliventapenade. Se opskriften her


Racerbils-sandwich
Sund og sjov mad til børnefødselsdagen: Sandwich med æggesalat - se opskriften her


Sandwich med feta og honningdressing
Inspiration til madpakken - denne sandwich er også til vegetarer. Se opskriften her


Sandwich med bacon, tomat og salat
En sand klassiker: Denne sandwich opstod i Amerika i starten af 1900-tallet, og den er aldrig gået af mode - se opskriften her


Sandwich med estragonskinke
Lav lækre fuldkornsklemmer med skinke og honningsennep - se opskriften her


Sandwich med parmaskinke og parmesan
Her er et godt alternativ til den almindelige oste-skinkesandwich - og så er den både sund og lækker til madpakken. Se opskriften her


Sandwich med roastbeef og grov remoulade
Prøv denne lækre sandwich med roastbeef, der sikkert også er et hit hos børnene - se opskriften her


Sandwich med serranoskinke og brie
Prøv en lækker sandwich med serranoskinke og brie samt en lækker rucula-pesto - se opskriften her


Sandwich med tun
Fisk er sundt og smager godt, så prøv denne opskrift på en lækker sandwich med tun - se opskriften her


Skånsk skinkesandwich
Denne sandwich er super til madpakken og har masser af smag - se opskriften her